Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

System magazynowy – czym jest i po co się go używa?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • System magazynowy – czym jest i po co się go używa?

System magazynowy – do czego służy?

Omawiamy kolejne z narzędzi, będących coraz częściej podstawowym elementem wspierającym prężne i efektywne działanie przedsiębiorstw – nie można zapomnieć, że zysk firm produkcyjnych, ale także handlowych, zależy od szeroko rozumianego funkcjonowania gospodarki materiałowej oraz samego obszaru magazynowego. Wszak magazyn to swoiste zaplecze każdej firmy produkcyjnej, dlatego nie dziwi fakt, że przykłada się dużą wagę do sprawnej pracy działów magazynowych i logistycznych. Tym bardziej słusznym jest poszukiwanie trafnych i bezbłędnych rozwiązań w tej dziedzinie, i to z tego powodu niemal każda firma – czy to handlowa, produkcyjna czy logistyczna – wykorzystuje obecnie  oprogramowanie do prowadzenia ewidencji w magazynie.

System WMS 

A konkretniej: magazynowy system informatyczny, czyli Warehouse Management System (WMS), jest programem służącym do zarządzania produktami znajdującymi się w magazynach. Bardzo często i z dużym powodzeniem wykorzystuje się go w logistyce, ponieważ tu najczęściej mamy do czynienia z wielkopowierzchniowymi magazynami, w których na dodatek znajdują się produkty i materiały będące własnością różnych właścicieli i o różnym przeznaczeniu. Stąd też stale rosnąca popularność omawianego narzędzia, bo nowoczesny system magazynowy jest ogromnym usprawnieniem koordynacji prac magazynowych. Można śmiało stwierdzić, że WMS ułatwia pracę wszystkim:

 • Właścicielom firm i kadrze zarządzającej, bo umożliwia wgląd w bieżące stany zapasów na magazynie, pozwala na generowanie raportów i ułatwia planowanie zakupów.
 • Operatorom i usługodawcom logistycznym, na których barkach spoczywa obowiązek obsługi dużej liczby zróżnicowanych przesyłek od wielu nadawców, przeznaczonych ponadto dla wielu odbiorców.
 • Pracownikom magazynów, ponieważ dostęp do informacji o stanie i dokładnej lokalizacji konkretnych produktów czy materiałów przede wszystkim przyspiesza ich pracę.

Podstawowa wartość systemu WMS to sprawna wymiana danych

Ogromną bolączką współczesnych magazynów jest zbyt niski poziom przepływu informacji, który zazwyczaj negatywnie rzutuje na działanie całego obiektu, a nawet komplikuje pracę uzależnionej od magazynu produkcji. Dla codziennej pracy znaczenie ma również sprawna wymiana danych, a wszystko to wymaga ujednoliconych standardów przekazywania informacji.

Jakie możliwości w tym zakresie prezentuje system WMS? W kwestiach technicznych funkcjonowanie takiego systemu opiera się na wprowadzaniu do niego danych z dokumentów magazynowych, natomiast same obliczenia stanów magazynu dokonują się same, na podstawie zarejestrowanych operacji magazynowych. Celem nadrzędnym magazynowego systemu informatycznego jest dobra organizacja współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu zachodzącego przy okazji sytuacji magazynowania produktu – producentem, dystrybutorem a klientem detalicznym. Dzięki nowoczesnej technologii logistyka zyskała skuteczne narzędzie techniczne, w tym także atrakcyjne aplikacje systemowe, dzięki którym informacja o stanie towarowym, czy konieczności złożenia zamówienia i wprowadzenia towaru na magazyn jest na bieżąco aktualizowana, a więc zawsze odzwierciedla bieżący stan magazynu. System taki umożliwia również szybkie i sprawne  wydanie i pobranie towaru, a także obsługę kartoteki kodów towarów i opakowań.

Systemy magazynowe to terminale mobilne, wiele adresów wysyłki i współpraca z dostawcami

Systemy magazynowe mogą obsłużyć dowolną liczbę operatorów oraz terminali mobilnych, a także radzi sobie doskonale z obsługą wielu adresów wysyłki. Tym samym jest w stanie obsłużyć wiele magazynów. Pozostałe wartości, które przynosi zastosowanie WMS:

 • Dzięki niemu możemy przyjmować oraz wydawać towary po numerze partii.
 • Posiada właściwość lokalizacji magazynu, a także zdalnego blokowania lokalizacji.
 • Dzięki niemu inwentaryzacja przebiega po asortymencie, grupie i partii.
 • Umożliwia łatwe drukowanie etykiet na asortyment, a także zaawansowana obsługa kodów kreskowych.
 • System działa samodzielnie, nie wymaga integracji z systemem nadrzędnym.
 • Obsługuje drukarki mobilne i stacjonarne przeznaczone do wydruku etykiet.
 • Znacznie usprawnia rachunkowość, dając możliwość tworzenia dokumentów przychodu i rozchodu.
 • Umożliwia optymalizowanie stanów magazynowych, między innymi dzięki automatycznym zamówieniom u dostawców.
 • Daje możliwość określania progów magazynowych, od minimalnych, przez bezpieczne, aż do maksymalnych.

System magazynowy WMS – dlaczego warto?

System magazynowy oferuje wiele istotnych korzyści. Dzięki jego funkcjonowaniu usprawnia się prace magazynu w optymalny sposób, a do tego równie efektywnie wykorzystuje się możliwości zespołu pracowników. Zarządzanie magazynem nie jest łatwe i rodzi wiele potencjalnych błędów, które system magazynowy może pomóc wyeliminować. Pracownicy magazynowi oraz służby logistyczne bardzo potrzebują usprawnienia planowania pracy, a system jest im to w stanie zapewnić.

Niebagatelną jego zaletą jest skrócenie czasu przyjmowania zamówień oraz ich realizacji, usprawnienie kontroli i weryfikacji stanów magazynowych poprzez zastosowanie znakowania, kodowania i etykietowania towarów oraz opakowań. Wartością nie do przecenienia jest czas. W przypadku operacji logistycznych zawsze chodzi o jego zmniejszenie i maksymalne wykorzystanie, a sprawny system magazynowy jest w stanie to zapewnić.

Natomiast klient z pewnością doceni szybszą i efektywniejszą obsługę w magazynie. Nikt nie lubi nadmiaru biurokracji papierowej, więc duże znaczenie ma zmniejszenie liczby dokumentów będących w obiegu. System magazynowy wiele daje także samym pracownikom, ponieważ dzięki niemu organizacja przestrzeni magazynowej jest dużo lepsza. Z punktu widzenia pracodawcy jego ogromną zaletą jest możliwość kontroli efektywności pracy magazynierów. W przypadku planowania zamówień system udostępnia gotowe analizy statystyczne.

Działaj razem z systemem WMS od OptiMES!

Jesteśmy w stanie szczerze doradzić w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań po dokonaniu wcześniejszej analizy procesów biznesowych i ustaleniu przyczyn możliwych problemów.

Naszą specjalnością jest automatyzacja procesów produkcyjnych, zajmujemy się działalnością związaną z oprogramowaniem. Dysponujemy nie tylko zespołem doświadczonych i kompetentnych specjalistów, ale dbamy również o nieustanny rozwój ich wiedzy oraz możliwości.  Szanujemy pokładane w nas zaufanie i że dbamy o bezpieczeństwo powierzanych nam informacji.

Jedną z podstawowych funkcji naszego autorskiego systemu do zarządzania produkcją jest właśnie System Zarządzania Magazynem WMS. Dopracowany w najmniejszych szczegółach jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz intuicyjnego i skutecznego narzędzia do pracy w największym nawet magazynie. W ramach naszego produktu oddajemy w ręce przedsiębiorców wszystko, co najlepsze – rozbudowaną bazę produktów i materiałów, elastyczny magazyn z kategoriami do indywidualnego zdefiniowania, usprawnienie dla pracowników magazynowych – terminale mobilne i kody kreskowe, automatyczne dokumenty magazynowe, które nie będą w stosach zalegać na zapleczu, wygodne powiadomienia i alarmy, a także inteligentne rozwiązania pilnujące poziomów minimalnych i maksymalnych stanów magazynowych. Wszystko to i jeszcze więcej, dostępne jest również w wersji do darmowego przetestowania.

Zachęcamy do kontaktu z Syneo.pl – skorzystania z naszej wiedzy oraz świadczonych usług. Można się z nami łatwo porozumieć dzwoniąc pod nr telefonu 517 827 436. Odpowiemy również na każdą elektroniczną wiadomość wysłaną na adres biuro@syneo.pl.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.