System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

MES - realizacja, kontrola i rozliczanie produkcji

Nowoczesna firma produkcyjna to firma z kompleksowym systemem innformatycznym do zarządzania i planowania produkcji, a system MES jest równie ważny, co dobre maszyny produkcyjne i wykwalifikowana kadra. Profesjonalne planowanie produkcji, w równej mierze, co samo sprawne jej wykonanie, jest kluczowe dla funkcjonowania i zarobków firmy.  Dlatego OptiMES łączy wszystko, co ułatwia przebieg procesów produkcyjnych i podnosi ich efektywność.

Przykłady? Dzięki panelom meldunkowym, OptiMES nie tylko deleguje pracownikom zadania, ale też rozlicza surowce i czas pracy, tworzy automatyczne dokumenty magazynowe, usprawnia kompletacje, załadunki, i wiele innych.

Zjedź niżej i poznaj wszystkie funkcjonalności Systemu MES od OptiMES

Wypróbuj MES za darmo!

przez 14 dni! Nie wymagamy karty kredytowej.

Zyskujesz Plan operacyjny i plan zamówień z wizualizacją postępów

To narzędzie, które zmienia podejście do pracy produkcji. Zaplanowane prace i postępy procesów produkcyjnych możesz śledzić w czasie rzeczywistym, na szczegółowym planie operacyjnym. Potrzebujesz szerszej perspektywy – przełączasz się na plan zamówień. Plan operacyjny to też miejsce, gdzie od razu widzisz wąskie gardła i potencjalne ryzyka. Masz czas, by zareagować, bo plan bardzo łatwo zmienić. Po prostu przeciągasz elementy myszką na: inne stanowisko, inny czas, albo używając automatycznego przeplanowania, np. priorytetami zamówień lub terminami dostaw do klienta. Prosto, bezproblemowo, skutecznie.

Panel meldunkowy, który pozwala pracować szybciej i wydajniej

Zerwiesz z niejasnym podziałem pracy, problemami komunikacyjnymi, papierowymi raportami. OptiMES automatycznie rozdzieli prace między pracowników i stanowiska. Pracownik loguje się przez PIN albo kartę zbliżeniową (RFID) i to wystarczy, by wiedział co ma robić – widzi listę swoich prac i terminy ich realizacji. Raportuje sam za siebie, albo za całą brygadę postępy produkcji, przestoje, awarie, partie, przerwy i inne zdarzenia. Podejmuje zadania i je zdaje, a Ty dostajesz automatycznie rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. Natomiast kontrola jakości powiadamiana jest automatycznie o nowych sztukach do przeprocesowania.

Panel meldunkowy c. d.

Panel dostarcza pracownikowi informacje kompleksowo. Przekazanie tylu wiadomości ustnie czy pisemnie zajęłoby wieki. Dzięki OptiMESowi, wszystko, co ważne w trakcie produkcji, czyli – rysunki, pliki, parametry maszyn, narzędzia, technologia, surowce itd, trafiają do pracownika zawsze na czas i w nienagannej formie.

Co więcej, system MES pilnuje kompletacji, załadunków i spedycji oraz łatwo integruje się z dowolnym czytnikiem kodów kreskowych. Przez panel meldunkowy Twoi pracownicy wydrukują etykiety samoprzylepne i przekażą sobie zmiany. Mogą tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe. W ten sposób eliminujesz niedopowiedzenia, oszczędzasz czas, który byłby potrzebny do przekazywania ustaleń między pracownikami i organizacji przepływu dokumentów w formie papierowej. System sprawdzi się także w roli narzędzia do przekazywania zleceń i śledzenia postępów kooperacji.

Wygoda i pewność poprawności danych – Karty pracy z kodami kreskowymi

Wybierasz taką formę pracy, która daje Tobie największy komfort. Z systemem MES realizujesz produkcję drukując papierowe karty pracy, zamiast używania panelu meldunkowego. Albo łączysz jedno i drugie. Wydrukowane karty pracy zawierają wszystkie potrzebne informacje o surowcach, technologii, narzędziach, konfiguracji stanowiska/maszyny, czasach, terminach itd. oraz kody kreskowe czynności. To dzięki temu oszczędzasz czas na raportowaniu produkcji – zamiast szukać zlecenia w systemie pracownik skanuje tylko kod kreskowy operacji.

MesTV – wizualizacja, która motywuje

Sprawdziliśmy dla Ciebie, co zrobić, by skutecznie dodać pracownikom chęci do pracy. Wspólny, realny i terminowy cel zmotywuje brygady i pojedynczych pracowników – muszą tylko być go świadomi. Dlatego powieś na hali duży telewizor tak, żeby wszyscy widzieli terminy zleceń. To działa!

Perfekcyjna Kontrola jakości

Dzięki OptiMESowi kontrolerzy dostają automatyczne powiadomienia o nowych sztukach lub partiach produktów do skontrolowania. Wyniki kontroli przekładają się na plan działań konkretnego pracownika, który np. dostanie zadanie, by poprawić wadliwe sztuki albo dodatkową premię za zerową brakowość w danym miesiącu. Jednym kliknięciem drukujesz karty braków i modyfikujesz słowniki, np. powodów odrzuceń. Bardzo sprawnie umieszczasz też w systemie pliki, zdjęcia, rysunki itd., z dowolnego urządzenia pomiarowego lub smartfona robiącego zdjęcia.

Pełne tracebility

Dzięki panelom meldunkowym lub papierowym zleceniom zachowujesz pełne tracebility (śledzalność, genealogię) wyrobów gotowych i półproduktów. To zapewnia Ci zgodność z normami i certyfikatami (jak np. ISO 90001), a oprócz tego daje pewność, że produkujesz wyroby o nienagannej jakości.

Naliczanie wynagrodzeń i rozliczenie czasu pracy

OptiMES działa tak, jak sobie tego życzysz, dlatego ustaw reguły. Na ich podstawie system będzie naliczał wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności. Wszystko automatycznie, bezbłędnie i w odniesieniu do konkretnych osiągnięć pracowników.

Sprawdzaj i koryguj normatywy

Wystarczy, że uruchomisz istniejące normatywy w OptiMES, albo pozwolisz, aby system sam je zebrał z produkcji. Dzięki temu na bieżąco widzisz jak są realizowane i ewentualnie możesz je korygować. Zbieranie cennych danych jest proste, a dzięki nim łatwo porównujesz brygady i pracowników między sobą. Co więcej, od teraz określanie normatyw dla nowych produktów też będzie zdecydowanie sprawniejsze, bo zautomatyzowane.

Zobacz jak działa OptiMES w naszych wideo poradnikach!

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.